Mistrale dla Rosji - Francja się waha

Data publikacji: 2014-11-14 15:00  |  Data aktualizacji: 2014-11-14 16:03:00
Mistrale dla Rosji - Francja się waha

W dalszym ciągu ważą się losy dostaw francuskich helikopterowych okrętów desantowych zamówionych przez Rosję. François Hollande nie potrafi zadecydować, czy wysłać je do kraju zaangażowanego w konflikt na Ukrainie.  


W środę w Zgromadzeniu Narodowym francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian oznajmił, że decyzja o tym, czy okręty o nazwie „Sewastopol” i „Władywostok”, „zapadnie w odpowiednim czasie”.

 

Francuzi wstrzymali wykonanie kontraktu z powodu ponownej eskalacji konfliktu w Donbasie i potwierdzonych przez NATO doniesień o przerzuceniu rosyjskich oddziałów przez granicę. W obliczu tych wydarzeń 17 listopada ministrowie spraw zagranicznych UE zadecydują, czy nałożyć na Rosję dodatkowe sankcje.  Prezydent Francji staje w obliczu ciężkiej decyzji, czy finalizować zamówienie złożone przez Moskwę.

 

Dominique Moisi, współzałożyciel Francuskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych twierdzi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” – To jest typowe dla Hollande’a, który nie cierpi podejmowania trudnych decyzji. Ale trudno sobie wyobrazić gorszą strategię. Francja z jednej strony przestaje być wiarygodna w oczach przyszłych klientów kupujących broń, a z drugiej jest uważana w Ameryce i Europie Zachodniej za kraj, który przedkłada interesy handlowe nad konieczność zapewnienia bezpieczeństwa NATO wobec rosnącego zagrożenia ze strony Rosji.


Przypominamy, że w dalszym ciągu możesz pomóc prezydentowi Francji w podjęciu decyzji i przyłączyć się do protestu organizowanego na stronie protestuj.pl. Petycje przeciwko dozbrajaniu Rosji będą wysłane bezpośrednio do Françoisa Hollande’a.

 

Źródło: Rzeczpospolita

 
 

.