Ponad 25 tys. podpisów w obronie Asi Bibi trafi do prezydenta Pakistanu

Data publikacji: 2015-01-09 14:00  |  Data aktualizacji: 2015-01-09 14:28:00
Ponad 25 tys. podpisów w obronie Asi Bibi trafi do prezydenta Pakistanu

Apel do Prezydenta Islamskiej Republiki Pakistanu podpisało ponad 25 tysięcy osób. Podpisy docierają bezpośrednio do Sekretariatów Prezydenta oraz Premiera Pakistanu. W piątek trafiły także do Ambasady Pakistanu w Warszawie.

Apeluję do Pana – Prezydenta Islamskiej Republiki Pakistanu - o skorzystanie z przysługującego Panu prawa łaski. W tym momencie tylko Pańska decyzja może odmienić los tej niesłusznie oskarżonej i skazanej kobiety. (…) Od Pańskiej decyzji zależy nie tylko autorytet urzędu Prezydenta, ale także to, czy Pakistan będzie postrzegany jako cywilizowane państwo, w którym praworządność i wartość życia ludzkiego górują nad fanatyzmem i niesprawiedliwością, jako kraj rozsądnych i odważnych polityków, a nie lękliwych reprezentantów fanatycznej mniejszości. – czytamy w liście kierowanym do najwyższych władz Islamskiej Republiki Pakistanu.

Podpisy zbierane za pośrednictwem serwisu www.protestuj.pl zostały przekazane do Ambasady Pakistanu w Warszawie przez wolontariuszy Instytutu ks. Piotra Skargi. Ambasador Khalid K. Memon zapewnił, że przekaże je Prezydentowi Pakistanu i poinformuje go o stanowisku opinii publicznej w Polsce.

O sprawie Asi Bibi zrobiło się głośno kilka lat temu, gdy na jaw wyszedł wyrok wydany przez pakistański sąd, który w związku z naruszeniem przez nią artykułu 295-C pakistańskiego kodeksu karnego skazał katoliczkę na karę śmierci. Artykuł, na którego podstawie skazano Asię Bibi mówi, że każdy, kto skala imię święte proroka Mahometa, może zostać skazany na śmierć bądź dożywotnie więzienie. Sąd w tym wypadku zastosował najwyższy wymiar kary, chociaż czynu który popełniła Asia Bibi, trudno nazwać przestępstwem. Jedynym jej „zawinieniem” było zdanie, które wypowiedziała podczas rozmowy z kobietami, z którymi pracowała. Jezus Chrystus umarł za moje grzechy i za grzechy całego świata. A co Mahomet zrobił dla ludzi? – powiedziała Bibi, dając niezwykłe świadectwo wiary w kraju, w którym katolicy często są mordowani ze względu na swoje wyznanie.

Rozprawa apelacyjna zakończyła się 16 października 2014r., jednakże Asia Bibi jest przetrzymywana w celi śmierci już od 2010 r. Warunki, w których przebywa, nie pozwalają na minimum godnej egzystencji. Izolatka bez okien, zlewu i toalety to miejsce cierpień kobiety, która od pięciu lat czeka na karę śmierci.

Apel do Prezydenta Islamskiej Republiki Pakistanu można nadal podpisać za pośrednictwem serwisu protestuj.pl. Nikt z nas nie może być obojętny wobec losy Asi Bibi. Nasze zaangażowanie może pomóc jej przeżyć. Asia Bibi i jej rodzina liczy na naszą pomoc.

 

źr. PCh24.pl

 
 

.