Pracownik zwolniony przez TVP. Pokłosie protestu przeciwko występowi feministek w Opolu

Data publikacji: 2018-06-08 10:00  |  Data aktualizacji: 2018-06-08 19:11:00
Pracownik zwolniony przez TVP. Pokłosie protestu przeciwko występowi feministek w Opolu

Decyzją Rady Artystycznej Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu utwór „Siła kobiet” grupy Girls on Fire – nieoficjalny hymn proaborcyjnych „czarnych marszów” – został zakwalifikowany do Konkursu debiutów. Silne emocje wzbudzał szczególnie – jeszcze niedawno oficjalny – teledysk do piosenki. Dostrzec można było w nim niezwykle niepokojące momenty, dlatego też jako serwis Protestuj.pl rozpoczęliśmy akcję protestacyjną, skierowaną do prezesa TVP Jacka Kurskiego oraz prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego. Jak dotąd podpisało go już ponad 23 tys. osób.

 

Jeszcze niedawno grupa Girls on Fire straszyła procesami wszystkich, którzy zwracali uwagę na skandaliczne motywy zawarte w teledysku. Teraz jednak – jak wynika z oświadczenia TVP – pozbawiła klip statusu oficjalnego teledysku.

 

Mimo tłumaczenia, że festiwal w Opolu dotyczy piosenek, a nie teledysków, Telewizja Polska wyciągnęła konsekwencje wobec pracownika delegowanego do Rady Artystycznej Festiwalu. Jak czytamy w oświadczeniu – „nie dołożył należytej staranności, by zapobiec zaistniałej sytuacji”, natomiast TVP „oczekuje wyjątkowej wyobraźni, wrażliwości i wnikliwości, tak aby nie wzbudzać niepotrzebnych kontrowersji i nie dawać nikomu asumptu do kreowania negatywnych emocji”.

 

 

Poniżej publikujemy cały oświadczenie Telewizji Polskiej:

 

 

W związku z kontrowersjami wokół występu zespołu Girls on Fire z piosenką „Siła kobiet” na 55. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu Telewizja Polska wyjaśnia, że dobór piosenek do koncertu Debiuty był decyzją Rady Artystycznej Festiwalu.

 

Powołanie Rady Artystycznej było warunkiem Miasta Opole zawarcia umowy z Telewizją Polską na organizację Festiwalu. Zadaniem Rady jest selekcja nadesłanych w wersji audio utworów, czyli pod dyskusję i ocenę Rady poddawana jest tylko i wyłącznie wartość artystyczna utworu, tzn. słowa i muzyka, a nie teledysk. Skład Rady Artystycznej stanowią eksperci z różnych środowisk, o różnych gustach, poglądach i upodobaniach.

 

W opinii Biura Prawnego Telewizji Polskiej sam tekst oraz warstwa muzyczna piosenki „Siła kobiet” nie stoi w sprzeczności z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji, nie narusza innych praw, ani nie obraża niczyich uczuć.

 

TVP jednocześnie rozumie krytykę pod adresem TELEDYSKU do piosenki. Teledyski wideo do wybranych przez Radę utworów nie stanowią jednak integralnej części festiwalowego utworu i nie są przez TVP publikowane, ani promowane. Opole jest festiwalem piosenki, a nie teledysku.

 

Z tym większą satysfakcją Telewizja przyjmuje wyjaśnienia zespołu, który w specjalnym oświadczeniu odciął się od przypisywanych mu feministycznych idei i kultury śmierci. Ponadto TVP docenia fakt, że zespół usunął klip ze swojego fanpage’u i pozbawił go statusu oficjalnego teledysku.

 

Od swoich pracowników wszakże Telewizja Polska oczekuje wyjątkowej wyobraźni, wrażliwości i wnikliwości, tak aby nie wzbudzać niepotrzebnych kontrowersji i nie dawać nikomu asumptu do kreowania negatywnych emocji. Dlatego TVP rozwiązała umowę z pracownikiem, który delegowany do Rady Artystycznej Festiwalu nie dołożył należytej staranności, by zapobiec zaistniałej sytuacji.

 

Festiwal w Opolu to święto polskiej piosenki, wydarzenie artystyczne, które powinno budować poczucie wspólnoty, a nie dzielić Polaków.

 

 

Źródło: PCh24.pl, centruminformacji.tvp.pl

MWł

 
 

.